Rosół to niekwestionowany król polskich stołów i trudno wyobrazić sobie niedzielny obiad lub rodzinne uroczystości bez niego. Przepis na rosół jest prosty, ale tylko w teorii. W praktyce dwa niepozorne błędy mogą pozbawić go smaku. Podpowiemy, jaka jest najlepsza kolejność dodawania składników i dlaczego nie wolno solić rosołu na początku. Zobaczysz, wyjdzie lepszy, niż babciny.
Fot. Haps
REKLAMA
REKLAMA
Najlepszy rosół - lista składników:
najlepiej 3 rodzaje mięsa - szponder wołowy (ok. 600 g), większa golonka z indyka, 2 średnie ćwiartki z kurczaka
2-3 marchewki,
2 pietruszki,
1 średni por,
kawałek selera,
cebula (można ją opalić)
pół główki czosnku,
sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe
natka pietruszki
Sposób wykonania:
Szponder wołowy zalej zimną wodą i zagotuj na wolnym ogniu. Zacznij od wołowiny, bo jest najtwardsza i najdłużej się gotuje. Kiedy zacznie zbierać się szum, dodaj golonkę z indyka, możesz gotować całość ok. 15 minut.
Po tym czasie dodaj kurczaka i gotuj całość na wolnym ogniu, a kiedy na powierzchni będzie już dużo piany, usuń ją, dodaj kilka kulek ziela angielskiego oraz liście laurowe.
Włoszczyznę obierz i pokrój na mniejsze kawałki. Dodaj do wywaru i gotuj całość na bardzo wolnym ogniu, aż mięso będzie miękkie.
Pamiętaj, żeby nie dopuścić do zagotowania, bo rosół może wyjść mętny. Powinien jedynie "puszczać oczka".
Kiedy mięso będzie już miękkie, to czas, kiedy możesz doprawić rosół solą i pieprzem. Nie zaszkodzi też odrobina lubczyku. Podawaj z makaronem i natką pietruszki.